4. Kozmetikumok, tisztító és tisztálkodó szerek
Nem csak a levegőből és az élelmiszerekből vesszük fel a szennyeződéseket és a mérgező anyagokat. Sajnos a bőrünket sem kíméljük a veszélyes anyagoktól!
Csaknem az összes fürdőszobai tisztálkodó-és tisztítószert kivághatnánk a kukába, hisz a kozmetikai termékek, mint a samponok, tusfürdők, krémek szinte 100%-ban mesterséges vegyi anyagok, és szinte mindegyikük tartalmaz parfümöt, baktériumölő hatóanyagot, oldószert, kozmetikai tartósítószert és így tovább.
Ezek a szerek elég nehezen bomlanak le, és a testbe bekerülve allergiát okozhatnak, rombolják a bőr természetes savköpenyét, károsítják a májat vagy komoly elváltozásokat idézhetnek elő az endokrin rendszerben.
Mivel az ilyen kémiai anyagoknak általában kicsi a molekulasúlyuk, így a bőrön keresztül gyorsan a szervezetbe jutnak, ahonnan a vérkeringés elszállítja őket a létfontosságú szervekhez, hogy ott komoly károkat okozhassanak.
• Ezek közül az egyik leggyakoribb és tudósok állítása szerint a legallergizálóbb, a csaknem kivétel nélkül minden samponban, tusfürdőben, borotvahabban, de még a fogkrémben is fellelhető nátrium-lauril szulfát (sodium lauryl sulfate). Erős tisztító és nedvesítő hatású anyag, amelyet a vegyipar(!!!) felmosó szerekben, a gépi zsírtalanítókban és autómosó szerekben alkalmaz. Gyorsan felszívódik, és bekerülve az agyba, májba, szembe vagy szívbe maradandó károsodást okozhat.
• Make-upok, arckrémek és testápolók ásványolajat és propilénglükolt tartalmaznak. Mindkettő egy nyersolaj (petróleum) származéka. Az ásványolajat az ipari felhasználásakor leginkább kenőolajként alkalmazzák, míg a propilénglükolt fék- és hidraulikafolyadékokban éppúgy megtalálhatjuk, mint a fagyásgátló szerekben. Finom, filmszerű réteget képeznek a bőr felszínén, így a toxinok, a nedvesség és egyéb a bőr által termelt anyagok elől elzárják az utat. Bőrünk ezáltal nem tud normálisan lélegezni, így az oxigén sem juthat át a sejtfalon. Különböző információs anyagok figyelmeztetik a propilénglükol tartalmú termékek használóját, hogy ez az anyag erősen irritálja a bőrt és használatával májelégtelenség és vesekárosodás léphet fel.
• Sajnos a kozmetikai cégek még a babakrémekben is olyan oldó- és tartósítószereket alkalmaznak, melyek konkrétan allergiát váltanak ki.
• A hajlakkok és hajfestékek szintén számos káros, rákkeltő anyagot tartalmaznak. Rendszeres használatuk allergikus bőrpanaszokat és orr- illetve szemirritációt idézhet elő, sőt legyengítheti a tüdőt.
Kutatások kimutatták, hogy hosszú távon a haj rendszeres festése allergiát válthat ki vagy húgyhólyag daganatot okozhat.
• A körömlakk formaldehidet, toluolt és egyéb olyan mérgező anyagokat tartalmaz, melyek bizonyítottan irritálják a bőrt, légzőszervi panaszokat, rákot és születési rendellenességeket okozhatnak. A körömlakklemosók egy része acetonból és etil-acetátból áll, melyek a szemet, az orrot és a torkot zavarják.
• A hónalj stiftekben lévő alumínium más vegyi anyagokkal együtt eltömíti a pórusokat, lerakódik és felhalmozódik a zsírszövetekben, többek közt a mellben és ezzel növeli a daganat képződés, azaz a mellrák esélyét. Az alumíniumot, mint káros anyagot korábban összefüggésbe hozták már az Alzheimer-kórral is.
• Az EU által környezetszennyező anyagok közé sorolt triclosan és fluor tartalmú fogkrémek, szájvizek és fogkefék is gyakran előfordulnak fürdőszoba polcainkon!
• A WC-ben sem kedvezőbb a helyzet: a fehérített papírárut, mint a WC-papírt és kéztörlőt a legveszélyesebbnek mesterséges méregnek tartott dioxinnal hozzák összefüggésbe.
Ezek után joggal mondhatjuk azt, hogy szinte életveszélyes belépni a fürdőszobába...És egészségünket tekintve tényleg az!
Nincsenek megjegyzések:
Megjegyzés küldése