Talán ebbe a kategóriába tartozik a létező legtöbb méreg- és vegyszerféleség és szinte lehetetlen teljes képet adni erről a területről.
1930 és 2000 között az emberiség szerves vegyszer termelése évi 1millió tonnáról 400millió tonnára növekedett és a jelenleg használatban lévő több tízezer vegyszernek csupán a 13%-14%-át vizsgálták meg alaposan, azaz a kereskedelemben és mindennapi használatban levő vegyi anyagok döntő többségét sosem vizsgálták meg kellőképpen emberi és környezeti biztonsági szempontból!
Tudta-e, hogy a Világ Egészségügyi Szervezet (WHO) becslése szerint az összes rákmegbetegedésnek legalább a 75-80%-át valamilyen környezetszennyező anyag, például ipari szennyezés váltja ki.
De nézzünk meg néhányat!
Közvetlenül kétféleképpen lehetünk kitéve mérgező hatásuknak:
Az egyik esetben az előállítási folyamatok melléktermékei gyanánt, hiszen például a műanyag,- vagy gumigyártáskor, műtrágyagyártáskor, a kőolajszármazékok, parfümök, kozmetikumok és gyógyszerek előállításakor, vagy például a tisztító,- mosó,- oldószerek, festékek, hígítók ill. elektromos berendezések, fémek, azbeszttermékek és radioaktív anyagok gyártásakor nagy mennyiségű ipari melléktermék képződik, amelyek kikerülve a környezetbe a belélegzett levegőn keresztül és/vagy az ivóvízzel könnyen eljutnak hozzánk.
Itt kiemelnénk a PCB-ket (poliklórozott bifenilek), amelyek szintén szinte minden ember vérében megtalálhatók, és amelyek használata az 1920-as évektől széles körben terjedt el a műanyag, gumi- és festékgyártásban, továbbá tűzálló anyagként is gyakran használták őket, majd később elektronikai cikkek gyártásánál terjedtek el. Nehezen vagy egyáltalán nem bomlanak le, és hosszabb időn át halmozódnak az emberi szervezetben.
1970-ben kimutatták, hogy a PCB-k rákot okoznak, gyengítik az immunrendszert, befolyásolják a nemzőképességet, s zavart okozhatnak a hormonháztartásában, így az EU-ban be is tiltották őket! De a régi elektromos transzformátorokban, építőanyagokban és sajnos a mi vérünkben ill. zsírszövetünkben azonban még mindig jelen vannak...
(A mérgezés tekintetében még kedvezőtlenebb a helyzet, ha valaki egy gyár vagy üzem alkalmazásában áll, ahol a lehető legközvetlenebbül érintkezik ezekkel a veszélyes anyagokkal.)
A másik mérgezési lehetőség viszont a fogyasztói oldal, hiszen ezen gyártási folyamatok többségének termékei kereskedelemi forgalomba kerülve közvetlenül a mindenkori fogyasztókhoz jutnak el. Noha nem olyan mértékben, mint maguk az előállítók, mégis jelentős szennyeződést és méregmaradványt szedhetünk össze, amikor ezekkel a termékekkel érintkezünk!
Kereskedelmi mérgeink (vegyszerek az életterünkben)
Nappali
A szintetikus szőnyegek, szőnyegpadlók, bútorszövetek ill. lakástextíliák neurotoxikus toulene-t és benzolt tartalmaznak, melyek egyben karcinogének (rákkeltők) is. Jelentős részüket eleve veszélyes vegyszerekkel kezelik, csak úgy mint a vegytisztított ruhákat, amelyek a tisztításhoz használt oldószerek hatására a májat és a központi idegrendszert károsító gőzöket bocsátanak ki magukból. Egy átlagos lakásban a bútorok nagy része préselt lemezből, poliészterből és műszálas anyagokból készül, melyek vásárlás után még évekig káros anyagokat párologtatnak magukból.
Hálószoba
A gyártók, hogy az ágytakarókat és ágyneműket gyűrődésmentessé tegyék, formaldehiddel kezelik azokat, amely indokolatlan fáradtság és álmatlanság okozója lehet.
Konyha
Vagy vegyük a műanyagokat! A konyhában használt edények, műanyag étel- és italtárolók, tálcák, fóliák, flakonok és szivacsok láthatatlan vegyületei - főként a népszerű bifenol-A - csupán az ember hormonháztartásában okoznak gondot. A bifenol-A hatására a hormonfehérjék széttöredeznek, aminek következtében könnyen kialakulhat a szervezetben a rákos elváltozás.
Bifenol-A-t tartalmaznak továbbá a konzervdobozok belső bevonata, a cumisüvegek, az autólámpák, de a DVD lemezek és kazetták, sőt még a szemüveglencsék gyártásához is használják.
Nagy mennyiségű klorid, ammónia és számtalan adalékanyag tapad meg legtöbbször a mosogatószerrel elmosott edényeken és poharakon, így azok könnyedén bejutnak ételeinkbe, illetve szervezetünkbe.
Fürdőszoba
A népszerű antibakteriális tisztítószerek allergizáló és májkárosító triclosant tartalmaznak, amely egyébként élővizeinkbe bekerülve UV-sugárzás hatására mérgező dioxinná alakulhat.
Iroda/Nappali
A gyárak szinte minden számítógépet, laptopot, hifit, TV-t és egyéb elektromos szerkezetet úgynevezett gyulladás gátló szerekkel kezelnek, így ha az irodában tűz ütne ki, a gépek nem kapnának lángra. A gyulladásgátlók szintén veszélyes vegyületek, az endokrin rendszerben okoznak károkat és rákkeltők.
Érdekes, hogy a brómtartalmú gyulladás gátlókat nemrégiben megtalálták az EU összes tagállamának parlamenti képviselője vérében is, sok más mesterségesen előállított vegyi anyag között.
A lézeres nyomtatók és fénymásolók ózont bocsátanak ki. Ez a gáz szem-, orr-, illetve torokirritációt, továbbá fejfájást okoz, és gyakorta felelős a koncentrációs-képesség csökkenéséért is.
Az irodai szerek, azaz a hígító alapú javító folyadékok, alkoholos filcek és kiemelők kis méretük ellenére is tartalmaznak vegyi anyagokat. Az ezekben lévő kemikáliák egy sor egészségügyi problémához kapcsolhatók, mint például a szédülés, a fejfájás, a hányinger, a krónikus köhögés, a depresszió, a légszomj, továbbá a rák és a születési rendellenség.
A papírgyártás az egyik legszennyezőbb, legkárosabb folyamat. Minél fehérebb egy papír, gyártása annál szennyezőbb a klóros fehérítés miatt. A papírgyártáshoz több mint 2000 vegyületet használ az ipar; a nyomda még további ezret.
.
Szakács Zsó:
Csendesedj el mikor zajos az életed, csendesedj el ha fájdalom éri lelkedet. Csendesedj el, hallgasd a csend hangját, csendesedj el, megtaláld lelked nyugalmát. Csendesedj el, gondolj arra ki igazán szeret, csendesedj el, éld át a közös perceket... Csendesedj el, adj hálát az életért, csendesedj el, mondj imát mindenkiért!
Csendesedj el mikor zajos az életed, csendesedj el ha fájdalom éri lelkedet. Csendesedj el, hallgasd a csend hangját, csendesedj el, megtaláld lelked nyugalmát. Csendesedj el, gondolj arra ki igazán szeret, csendesedj el, éld át a közös perceket... Csendesedj el, adj hálát az életért, csendesedj el, mondj imát mindenkiért!
-
Csendesedj el és hallgasd a zenét:
Johann Sebastian Bach: Air
Kedvenc oldalak
2009. febr. 13.
2. Ipari és háztartási vegyszerek
2. Ipari és háztartási vegyszerek
Feliratkozás:
Megjegyzések küldése (Atom)
Tárhely: www.gportal.hu
Domain: www.csendesedj-el.blogspot.com
E-mail: angyal.magazin kukac gmail pont com
A honlap egy hobby portál.
Az oldal NEM rendelkezik szerkesztőséggel!
Copyright © Sueee[Inasi ]- 2008
Sueee [Inasi], Lélek Gizella [ Ekpafat], Zsigai Klára,
Mátyás József
http://csendesedj-el.blogspot.com © 2009Design by: Inasi
email: csendes.percek kukac gmail.com
Az írások szerzői jogvédelem alatt állnak!
Az írások szerzői jogvédelem alatt állnak!
a szerzők szellemi tulajdonát képezik.
Kérjük, hogy a szellemi alkotásokhoz
fűződő jogokat tartsa tiszteletben!
Kezdés: 2008.08.02.
Nincsenek megjegyzések:
Megjegyzés küldése