Péksütemény, szendvics, hamburger - íme a legtipikusabb munkahelyi ebédek. Sajnos az emberek többségének sem ideje, sem energiája nincs arra, hogy napközben egészségesen étkezzen. Pedig ez nem ördöngösség!
Nem könnyű olcsó, egészséges és kevéssé hizlaló ebédet szerezni a munkahelyen. A legtöbb ételszállító cégnél naponta ezer forintba kerül egy menü, ugyanennyit bármelyik (gyors)étteremben, talponállóban vagy kifőzdében kifizet az ember. Olcsóbb és gyorsabb alternatíva a péksütemény és az otthonról hozott vagy útközben vásárolt szendvics, ám egészségesnek egyáltalán nem mondható, hiszen a szervezetnek naponta egyszer szüksége van főtt ételre.
A gyorsbüfékben vagy a munkahelyi étkezdében választható fogások többsége nehéz és zsíros, ráadásul túl nagy adagot adnak belőlük. Nem csoda, ha ebéd után fél–egy órával mindenki rohan kávét főzni, mert úgy érzi, leragad a szeme. Ha szeretnénk egészségesen élni, akkor próbáljunk meg odafigyelni arra, mi kerül délben a tányérra. A legjobb, ha egész hétre előre megtervezzük a menüt, így kellően változatos lesz az étrend. Akinek módja van rá, hozzon otthonról főtt ételt, vagy rendeljen az ételszállító cégek valamelyikétől. Ám mielőtt döntünk, íme néhány kérdés, amit fontos tisztázni.
A kifőzdében többnyire csak hagyományos ételek vannak. Mi az, ami ezek közül egészséges?
Mindegy, hogy gyorsétteremről vagy sarki büféről van szó, általában van a kínálatban egészséges étel. A főzelékek és a zöldséges, paradicsomos tészták például értékes tápanyagokat tartalmaznak, akárcsak a zöldséges levesek. Arra ügyeljünk, hogy minden étkezés tartalmazzon egy egészséges összetevőt (salátát, gyümölcsöt, zöldséget). Próbáljunk minél kevesebb zsíros, olajban sült, panírozott ételt fogyasztani, és kerüljük a kalóriadús mártásokat, a majonézt. Ha például kevés hússal és sok salátával kérjük a gyrost, máris egészséges ebédet eszünk. Lényeges a kisebb adag is, amellyel csillapíthatjuk az éhséget, de nem alszunk el tőle az íróasztal mellett.
Van egyáltalán vitamin a készen kapható salátákban?
A vitaminok nagy része sajnos valóban elillan a salátából, mivel a munkahelyi étkezdékben és a büfékben nem mindig frissen tálalják. De azért így is sok értékes ásványi anyag, szekunder növényi anyag és rost marad benne, tehát ez a saláta is többet ér, mint a semmi.
Mire elérkezik az ebédszünet ideje, már korog a gyomrom, ezért mindig teleeszem magam.
Ilyen esetben érdemes tízóraizni, például egy kevés gyümölcsöt vagy egy pohár joghurtot. Evés előtt tartsunk legalább öt perc szünetet a munkában, és ne az íróasztalodnál ebédeljünk! A teljesítmény szinten tartása érdekében jobb lenne több kisebb étkezést beiktatni napközben, nem pedig egyszer degeszre tömni a hasunkat.
Ebéd után mindig nagyon fáradt vagyok. Mitől?
Ebédszünet után a szervezet az emésztésre összpontosít, ezért látványosan csökken a teljesítmény. A legtöbb dolgozó szeretne minél hamarabb túllenni az ebéden, és szinte belapátolja az ételt. Fatális módon a gyorsan behabzsolt, nem kellően megrágott fogások gyakran túl zsírosak vagy túl édesek. Az édes és szénhidrátdús ételek először energikussá tesznek, mert hirtelen megemelik a vércukorszintet, ami ugyanilyen gyorsan vissza is esik. Ettől jelentősen romlik az összpontosító képesség. Hasonló történik akkor is, ha túl keveset eszünkl, ha kihagyjuk a reggelit vagy elfelejtünk ebédelni.
Hogyan győzhetném le az édesség utáni vágyamat?
Az édesség iránti vágy általában kora délután jelentkezik. Ilyenkor leesik a vércukorszint, a testnek tehát energiára van szüksége. Ezt leggyorsabban cukorból tudja megszerezni, tehát jöhet a csokoládé, a keksz és a süti. Kicselezhetjük a nassolás utáni vágyat, ha ilyenkor megeszünk pár szem friss vagy aszalt gyümölcsöt, iszunk egy csésze tejeskávét vagy egy bögre mézes teát. Időnként persze ehetünk egy-két kocka jó minőségű csokoládét is, csak arra vigyázzunk, hogy ez ne váljon rendszeressé.
Írta: Krisztina
Nincsenek megjegyzések:
Megjegyzés küldése