Milyen figyelmesen hallgatsz?
„Az ostoba … felel mielőtt meghallgatott volna.” [Pb. 18:13 CEV]
Az egyik férfi ezt mondja a barátjának:”Aggódom. A feleségem sokszor magában beszél. És a tiéd?” A barát így válaszolt: ”Az enyém is, de nem tudja. Azt hiszi én figyelek.” Ez igazán nem vicces! Az odafigyelés nem csak házasságban fpntos, ez minden kapcsolatban alapvetően fontos. A Biblia azt mondja: „Az ostoba … felel mielőtt meghallgatott volna.” Jakab így folytatja „ … legyen minden ember gyors a hallásra, késedelmes a szólásra…” (Jakab 1:19NC)
Néhány szakértő azt mondja, hogy lehetetlen, hogy egyetlen érdemi gondolatot is felfogj, ha beszélsz közben. Lehet, hogy már láttad azt a plakátot, amin ez a felirat van: „Én tudom, hogy te úgy hiszed, hogy érted azt, amiről azt hiszed, hogy én mondtam, de én nem vagyok biztos benne, hogy te azt hallottad, amit én értettem.”
A kapcsolatok szakértője Gary Chapman azt mondja: ”Néha pontosan azt gondoljuk, amit ki is mondunk, és fel vagyunk háborodva, ha az emberek nem veszik szó szerint. De néha nem is értük szó szerint, és fel nem foghatjuk, hogy az emberek miért nem képesek olvasni a gondolatainkban. Mivel mindannyiunknak sajátos a gondolkozásmódja, szókincse és viselkedésformája, nem feltételezhetjük, hogy amit mi hallottunk, valóban az van a másik fél gondolataiban.”
A félreértések megbosszulják magukat, tönkreteszik a kapcsolatokat, és kimondhatatlan fájdalmat okoznak. Ezért fontos, hogy tisztázzuk, amit hallottunk, átgondolt figyelemmel.
Az ilyen kifejezések, mint „Azt mondod…?” vagy „Úgy értettem azt mondod…” vagy „Lássuk jól értelek-e?” segítenek elkerülni a konfliktusokat.
Az igazi odafigyelés több annál, hogy csukva tartjuk a szánkat (bár sokunk számára ez jó kiindulási pont!), ez azt jelenti, hogy figyelmet szentelünk másokra; ez bizonyosság arról, hogy tényleg azt hallottuk, amit mondanak – vagy nem mondanak!
Nincsenek megjegyzések:
Megjegyzés küldése