Esztergom polgárai rémálomként élték át...
2004 augusztusában
Az igazságszolgáltatás rögös útjain lassan haladnak az ügyek. Idestova négy éve annak, hogy 2004 augusztusában Esztergom polgárai rémálomként élték át az ország legsúlyosabb környezeti katasztrófáját.
A dorogi Onyx Kft. telephelyéről 2004. július 31.-én egy 1000 literes tartályból a Dunába kifolyt több tonnányi veszélyes hulladék a város teljes ivóvíz bázisát egészségre ártalmassá tette. Hosszú – hosszú nyomozás után 2006 augusztusában az esztergomi ügyészég vádat emelt gondatlanságból elkövetett környezetkárosításért az Onyx Kft. ellen. A vizsgálat feltárta, hogy a vállalat szabálytalanul tárolt több száz köbméter veszélyes anyagot, valamint bértárolást végzett olyan partnereknél, akiknek korábban nem engedélyezték környezetkárosító anyagok tárolását. Az ügyészség az égetőmű négy munkatársa ellen emelt vádat.
A hosszadalmas nyomozást követő vádemelés után újabb egy évig tartott, amíg az ügy a bíróság elé kerülhet. Közben kiderült, hogy az Esztergomi Városi Bíróság a dorogi égetőműnél semmisíteti meg az égethető hulladékokat és ezért nem tárgyalhatja a vízszennyezés ügyét. A területileg illetékes győri ítélőtábla döntése szerint az Onyx Kft. környezetszennyezési ügyét a Győri Városi Bíróság fogja tárgyalni. Dr. Kiss János bírótól megtudtuk, hogy az ügyirat ez év áprilisában érkezett meg a Győri Városi Bírósághoz és előre láthatóan tél elején kerülhet sor az első tárgyalásra. Miután ilyen hosszú időbe telt, amíg a rendkívüli környezetszennyezés bírósági szakaszba került tekintsünk vissza mi történt 2004. nyarán.
A 2004 évi vízszennyezés története:
2008. július 31.-én a katasztrófavédelem arról értesül, hogy az Onyx Kft. telephelyéről a Kenyérmezei patakon át fáradt olaj került a Dunába, a következő napokban merülőfallal Esztergomnál megállították a felszínen látható szennyeződést és horgászati tilalmat rendeltek el. Azonban kiderült, hogy a tartályban ahonnan a több tonnányi veszélyes hulladék elfolyt oldószer és gyógyszeripari hulladék is volt, ami jelentős halpusztulást is okozott
Augusztus 6.-án Esztergomban a Területi Védelmi Bizottság betiltotta az ivóvíz fogyasztását. A tilalmat azért rendelték el, mert csütörtökön derült ki, hogy az első jelentésekkel szemben a kilyukadt tartály fáradtolaj-maradványok mellett több vegyi üzem olyan oldószerét is tartalmazta, amelynek hatásait nem lehetett rövid időn belül meghatározni. Így a védelmi bizottság rendelkezésére Esztergom, Esztergom-kertváros és Tokodaltáró településeken megkezdték a zacskós és palackozott ivóvíz szétosztását. A települések választási szavazóköreiben lehet hozzájutni. A fejleményekről hangosbemondón tájékoztatják a lakosságot, s az esztergomi műveseállomás kezeltjeit péntektől egy másik, biztonságos gyógyintézetbe szállítját át.
Augusztus 9. Esztergomban megszaporodott a hányással és hasmenéssel járó megbetegedések száma. A gyermek- és háziorvosok jelentéseiből kiderül, hogy az elmúlt két napban az átlagnál többen keresték fel az ügyeleteket ilyen panaszokkal.
Augusztus 10. A negatív vizsgálati eredmények ellenére az önkormányzat a biztonság kedvéért fenntartja a vízfogyasztási tilalmat. A vízfogyasztást a tervek szerint csütörtöktől javasolják újra. A városi hálózatot egy artézi kútra kapcsolták, amelynek vize 2-3 nap alatt kimoshatja a vezetékekből a szennyezést. A dorogi vízszennyezés ügyét rendkívüli ülésen tárgyalja majd a parlament környezetvédelmi bizottsága is.
Augusztus 10. A negatív vizsgálati eredmények ellenére az önkormányzat a biztonság kedvéért fenntartja a vízfogyasztási tilalmat. A vízfogyasztást a tervek szerint csütörtöktől javasolják újra. A városi hálózatot egy artézi kútra kapcsolták, amelynek vize 2-3 nap alatt kimoshatja a vezetékekből a szennyezést. A dorogi vízszennyezés ügyét rendkívüli ülésen tárgyalja majd a parlament környezetvédelmi bizottsága is.
Augusztus 13. Részlegesen feloldotta a vezetékes ivóvíz fogyasztási tilalmát a területi védelmi bizottság. A testület úgy döntött, hogy a 14 év alatti gyermekeknek és a kismamáknak továbbra is tilos ivóvizet fogyasztani. Esztergom önkormányzata Kökény Mihály egészségügyi, valamint Persányi Miklós környezetvédelmi és vízügyi miniszter segítségét kérte ahhoz, hogy a város vízhálózatába a dunai vízbázistól független vízforrást, például a Szent István-kutat vagy egy tokodaltárói karsztforrást köthessenek be, válasz azonban tegnap délutánig nem érkezett - jelentette be sajtótájékoztatóján Meggyes Tamás polgármester.
Közölte: Esztergomban továbbra is fenntartják a 14 év alatti gyermekek és a terhes anyák vízfogyasztásának tilalmát. Hozzátette: a településen lévő kilenc lajtos kocsinál tapasztalt fogyasztás az utóbbi napokban nem csökkent, ami arra utal, hogy az esztergomi lakosok nagy része továbbra sem bízik a vezetékes víz tisztaságában.
Augusztus 14. :Újra lehet horgászni a Duna esztergomi bazilikától a táti sóderdepóig terjedő szakaszán. A megyei földművelésügyi hivatal a két héttel ezelőtti környezetszennyezés miatt rendelt el általános halfogási tilalmat ezen a részen. Az illetékes szervek a legújabb halminták vizsgálati eredményei után döntöttek a tilalom feloldásáról.
Augusztus 16.. „ Eddig több tíz millió forintot emésztett fel Esztergom pénzéből a mérgező víz” - mondta Meggyes Tamás polgármester. Kijelentette: nincs pénz, hogy kicseréljék a kenyérmezei patak medrét, így nagyobb esőzéskor újra szennyeződhet az ivóvíz.
Augusztus 19. Az esztergomiak továbbra sem isznak a vezetékes vízből Az augusztus 10-ei labor eredmények szerint a 240 vegyületre elrendelt vizsgálat kimutatta, hogy még mindig van veszélyes szennyeződés az ivóvízhálózatban. A helyiek szerint a kesernyés íz, a kellemetlen szag még ma sem tűnt el az ivóvízből. A polgármester szerint a szennyezésből még tegnap is került a Dunába. A korlátozás megszüntetéséről ezért később döntenek.
Augusztus 24. Visszavonták az ivóvíz-korlátozási tilalmat Esztergomban. A vízben található szennyező anyagok mennyisége már nem haladja meg az egészségügyi határértéket. Napi öt millió forint plusz költséget jelentett a városnak, hogy ingyenes ásványvíz osztással védte meg a lakosság egészégét.
Epilógus: Az elsőfokú környezetvédelmi hatóság 158 milliós bírságot szabott ki az Onyx Kft.-re, amelyet a cég bírósági úton megtámadott. Ennek eredményeként a bíróság 84 millió forint bírság elengedéséről határozott. A kiszabott bírságból a károsult Esztergom egy fillért sem kapott, mivel az érvényben lévő jogszabályok szerint a környezetvédelmi bírság egy része azt a települést illeti, ahol a károkozó cég telephelye van. Így Dorog több mint húsz millió forintot kapott környezetszennyezési kártérítés címén, holott a dorogi ivóvizet nem érintette a szennyezés, mivel a város vízellátása zömében karsztvíz kutakról történik. A 2004 augusztusi vízszennyezés miatt a vádemelés 2006 nyarán történt és az első bírósági tárgyalásra talán már ezen a télen sor kerülhet. Nem csoda hogy az igazság istenasszonyát Justitiát újabban bekötött szemmel ábrázolják…
(muzslai)
Nincsenek megjegyzések:
Megjegyzés küldése